Jak uzyskać korzystny kredyt na zakup mieszkania?

Listopad 15, 2021 - Czas czytania: 2 minut

klucze i kalkulator leżące na stole

Kredyt hipoteczny, choć jest jedynie możliwością zebrania środków na zakup własnej nieruchomości, to dla wielu jest jedyną, realną opcją. Rynek finansowy przesycony jest ofertami różnych pożyczek hipotecznych, których analiza może być kluczowa dla najbliższych kilkunastu czy kilkudziesięciu lat kredytobiorcy. Korzystny kredyt na zakup nieruchomości bowiem nie będzie jedynie skupiał się na wysokości samej pożyczki czy rat oraz walucie i ewentualnych skutkach przewalutowania. Warto zatroszczyć się również o kwestie wkładu własnego, który w Polsce nadal jest niemal nie do ominięcia. Co do zasady wysokość wkładu własnego wahać się będzie między 10-20%, niekiedy może być mniejsza, w przypadku gdy np. kredytobiorca jest właścicielem innej nieruchomości, która stanowić będzie zastaw pod pożyczkę. Jest to o tyle ważny aspekt, że w wielu przypadkach to właśnie wkład własny przekreśla możliwość wzięcia kredytu hipotecznego w Polsce.

O czym pamiętać starając się o korzystny kredyt hipoteczny?

Należy pamiętać, że biorąc kredyt hipoteczny, decydujemy się na wiele lat spłacania jego wartości. Mając więc za sobą rozważania na temat wkładu własnego warto przeanalizować swoje możliwości finansowe, w tym zastanowić się nad swoją ścieżką zawodową oraz na ile jest ona stabilna. Chociaż rygorystyczna niekiedy kontrola zarobków, jaką przeprowadza bank przed udzieleniem kredytu może być czynnikiem stresogennym, to właśnie dzięki temu i bank, i kredytobiorca może mieć pewność, że sprosta spłacie zobowiązania.

Proces przyznawania kredytu hipotecznego bywa zawiły i wymaga dostarczenia dokumentów, potwierdzających zdolność kredytową. Jak wybrać najlepszą ofertę spośród wielu, które oferują banki, zwłaszcza przy niekiedy skomplikowanych definicji i nomenklatury finansowej? Warto zdecydować się na pomoc specjalistów finansowych, którzy nie tylko rozszyfrują zawiłe skróty i dopisane małym druczkiem klauzule, ale i dobiorą najkorzystniejszą finansowo ofertę, dopasowaną do możliwości klienta.